FANTASY


Anglická progresivní rocková skupina z Gravesendu (hrabství Kent), založená na počátku 70. let pod pracovním označením Chapel Farm, což byl název rodinné usedlosti prvního zpěváka kapely – Paula Petleye. Dalšími původními členy (pre)Fantasy byli: sólový kytarista Bob Vann, oslnivý mladý hráč, jenž tragicky zemřel ve věku pouhých 18 let (kapela později věnovala jeho památce skladbu The Award), bubeník Brian Chatham, baskytarista David Read a klávesák David Metcalfe. Čtyři skladby z oné doby (Fire-Fire, Vacuum, Alone a Afterthought), s dominujícími klávesami – původně vydané pouze na privátním, 10-ti palcovém acetátu – byly zařazeny na CD Vivariatum, které vyšlo v roce 1994.

Zpěvák Paul Petley odešel v roce 1971, nahradil jej Paul Lawrence. Další personální změny nastaly příchodem kytaristy Pete Jamese (vystřídal Geoffa Whitehorna) a bubeníka Jona Webstera. Oba působilil v Joy, další z místních skupin.

Inovovaná kapela nahrála v sestavě (A) demosnímky pro firmu Decca (1972), v téže době si mění jméno na Firequeen, ovšem po přestupu k Polydoru v roce 1973 se definitivně přejmenovává na Fantasy. Pětice mezitím takřka dva roky pilovala v ústraní svůj hudební projev, první veřejná vystoupení - v Chapel Farm a následně v Gravesendu - byla prý velkou místní událostí. Na pódiu se objevili i Edgar Broughton Band a Pink Fairies. A když při jednom z vystoupení vypadla elektrika, stačilo pár automobilů, jejichž reflektory nasvítily pódium a koncert pokračoval "unplugged".

Debutové londýnské vystoupení Fantasy se odehrálo v proslulém klubu Marquee, společně s Robinem Trowerem. Kapela pak hodně cestovala a předskakovala celé řadě slavných kolegů – stačí uvést jména jako: Uriah Heep, Argent, Free, Supertramp, Genesis, Greenslade a The Kinks. Na speciálním nočním koncertu v Marquee pak dvě začínající skupiny představují svá první alba. Jedna z nich se jmenuje Fantasy, druhá Queen...
 


Debutové album Paint A Picture (1973) je perfektní ukázkou raného symfonického art-prog rocku. Rozkošatělé, lyrické i našlápnuté kompozice, sytá melodika, bohaté vokální harmonie, něžný básnivý zpěv, plástve mellotronů a hammondů, neukvapená zteplá kytara... Všechny skladby složili sami členové Fantasy. Místní básník Trevor Webster pak napsal texty k Icy River a Silent Mime.
Pár dojmů z poslechu. Hymnická titulní kompozice navozuje náladu starých dobrých Moody Blues, temperamentní dvojdílný Circus zaujme precizními "guitar & organ" sóly a duety. The Award je, jak již bylo zmíněno, věnována tragicky zemřelému kytaristovi Bobovi Vannovi. Až pochodově úderná Politely Insane je ozvláštněna podporou dechů. Intimní Widow s hostujícím cellem uzavírá první stranu alba. Velebná Icy River ve svém stupňovaném finále doslova rezonuje zvučnou kytarovou hrou Petera Jamese. Uriášovské chóry zdobí baladickou Thank Christ, po níž následuje dramaticky proměnlivá Youg Man's Fortune a kontrastně poklidná, harmonická Gnome Song. Album uzavírá snová Silent Mine, podmalovaná hebkými tóny hammondů v pozadí.



Skupina zhruba po roce nahrála druhé album Beyond The Beyond, bohužel těsně před jeho vydáním se rozpadla. Teprve až takřka po dvaceti letech byl tento opus vydán firmou Audio Archives.
Rovněž Beyond The Beyond představuje nadprůměr. Metaforické, obrazotvorné texty Fantasy opět těží z bohatých pohádkových tradic, což u mnohých anglických kapel patří k zavedenému "folklóru". Úvodní instrumentální předehra navozuje díky majestátnímu soundu varhan takřka slavnostní chrámovou náladu, následuje lehounce cválavý titulní opus s mellotronem v pozadí a několika kytarovými party v popředí. Zasněná Reality evokuje svou decentní kytarovou zvukomalbou Wishbone Ash. Vrcholem alba je devítiminutový, skvěle – a po vzoru klasické hudby – vystavěný opus Alanderie s množstvím motivů a nálad. Afterthought je pozoruhodná gradujícím kytarovým sólem. Následují čtyři kratší songy: Worried Man – jednoduchá střednětempá písnička,  melancholická Just A Dream jež dává vzpomenout na rané BJH, krátká odpichovka Winter Rose, album završuje letně pohodová Church Clock s kostelními varhanami, klarinetem, akustickou kytarou a ptačím zpěvem. V jejím závěru je citována Bachova D Minor Two-part Invention.


Zajímavé je, že po dvou letech pauzy, resuscitovaná sestava Fantasy (C) nahrála v roce 1976 šest skladeb. Ty jsou - vedle rarit z raného období - ke slyšení na CD Vivariatum (opět firma Audio Archives) z roku 1994. Členem kapely byl tehdy znovu i kytarista Geoff Whitehorn, mezitím ex-člen If, a budoucí spoluhráč Rogera Chapmana, Paula Rodgerse, Maggie Bell... (viz http://www.geocities.com/SunsetStrip/Diner/2674/gwhit_b.htm).
Nástup punku znamenal definitivní konec i pro Fantasy.
 
V souvislosti se stylem a soundem Fantasy jsou uváděna přirovnání k celé řadě více, či méně hudebně spřízněných souborů z první poloviny 70', například - Spring, Gracious, Barclay James Harvest, Wishbone Ash, Moody Blues, King Crimson, atd. Již tento výčet napovídá jakému okruhu seventies progrock fans budou Fantasy vyhovovat.
 
Jaromír Merhaut pro Rock+ 2011
 
Sestavy:
Geoff Whitehorn – sólová kytara (A) (C)
Paul Petley – sólový zpěv (A)
Brian Chattam – bicí (A)
Peter James – kytara (B)
Paul Lawrence – zpěv, kytara (B) (C)
David Metcalfe – klávesy (B)
David Read – baskytara (B) (C)
Jon Webster – bicí (B)
Malcolm Page – bicí (C)
Nick Page – klávesy (C)
 
Diskografie:
LP

1. Paint A Picture (1973)(Polydor 2383 246) (B)
2. Beyond The Beyond (1974) (B) (nevydáno, první vydání v roce 1992)
3. Vivariatum (1976) (A, B, C) (nevydáno, vyšlo jako kompilace až v roce 1994)
 
Poznámky k albové diskografii:
1. album Paint A Picture bylo znovu vydáno v LP verzi (Second Battle 843 263-1) v roce 1990 v Německu a CD verzi  (Polydor/Edison ERC-29229) v roce 1990 v Japonsku. V roce 2005 vychází remasterovaná verze s bonusy zahrnujícími takřka kompletní Beyond The Beyond (CD, Lake Eerie LER 43007).
2. album Beyond The Beyond bylo vydáno až v roce 1992 firmou Audio Archives v CD verzi (AACD 001), jako LP bylo vydáno v roce 1993 v Norsku (Colours COSLP 014/CTM 5). CD V roce 1999 vychází remasterovaná CD verze s pěti bonusy, nahrávkami z roku 1970 (Audio Archives AACD 034).
 
3. v roce 1994 vychází kompilační CD s názvem Vivariatum (Audio Archives AACD 004), obsahující 4 skladby z prehistorie kapely (rok 1970), plus šest skladeb nahraných reformovanou sestavou (C) z roku 1976.
 
45 (SP):
1. Fire-Fire/Vacuum/Alone/Afterthought (4 Track 10“ Chapel Farm acetate) (1970) (GPM Music Ltd., UK)
2. Politely Insane/I Was Once Aware (1973)(Polydor 2058 405)

P.S. 2020
Na Tidalu je k online poslechu v CD kvalitě Paint A Picture (verze Audio Archives, 1992)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vernon Joynson: The Tapestry Of Delights (A-Am)

LEE KERSLAKE (1947 – 2020)

AC/DC: Power Up (2020)

STILL LIFE

Ladwig: Here We Stand (2009)

Gotthard: Need To Believe (2009)

CUBY & BLIZZARDS

1981: SPLNĚNÉ I MARNÉ HI-FI TUŽBY

NAZARETH/DAN MC CAFFERTY: VYPNUTÍ NEJVĚTŠÍ CIRKULÁRKY SVĚTA

PAVLOV’S DOG